Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Drama ve Ritim; Kendini Hisset, Ritmini Bul!

9 Eylül 2019 @ 18:30 - 30 Eylül 2019 @ 20:30

Dramacı Sosyolog Dr. Öğretim Üyesi Handan Belivermiş ile “Drama, Ritim ve Beden Farkındalığı” konusunda daha önce yaptığımız ve büyük beğeni alan atölye çalışmaları 9 Eylül’de yeniden başlıyor.

Drama özü itibari ile, katılımcıların rahatlamasına, kendilerine ve diğer grup üyelerine güven duymalarına, birbirleriyle olumlu yönde etkileşime girmelerine yardımcı olan en rahat ve en uygun eğitim yöntemidir. Bu çerçevede hazırlanan drama çalışmaları sayesinde kişi, iş birliği yapabilme, özgüven, karar verme, kendini yaratıcı olarak ifade edebilme, özgür olarak hareket edebilme, kendini ve vücudunu tanıyarak nerede ve nasıl kullanabileceğine karar verme, yaşamı çok yönlü algılayabilme, farklı görüş açıları oluşturma gibi becerilerini geliştirme imkanına sahip olurlar. Bu çalışmalarda bireyler bir grup ortamı içinde, diğerleriyle etkileşim içine girdikleri roller ve dramatik canlandırmalar yoluyla kendileriyle ilgili farkındalık kazanırlar. Biz de “yaşantı grubu” olarak tanımlanan katılımcı grupları ile Eylül ayından itibaren, yukarıdaki amaçlar çerçevesinde hazırlanmış atölyelerimizi gerçekleştireceğiz. Her bir atölyemiz, toplamda bir bütünü oluşturmakla birlikte, birbirinden bağımsız olarak planlanmıştır.

Daha önce drama ve ritim atölyemize katılanların görüşlerinden kısa kısa…

•”Buraya heyecanla gelip akışta grupla birlikte harika çalışmalar yaptık. Ritim ve müzik duyularımın geliştiğini fark ettim. ”

•”Farkındalığım arttı. Kırk yaşıma yaklaşırken hayatımın farklı bir döneminde karşıma çıkmasını zor bir fırsat olarak gördüm. Büyüdükçe oyun oynamayı unutmasak ne güzel olur.”

•”Çalışmalar çok yaratıcı. Başlangıçta kendimi kasıyordum. Giderek birbirimizle bağ kurma, temas etme konularında rahatladım. Sınırlarımı zorlayabileceğimi fark ettim.”

•”Fazla bir beklentim olmadan geldim fakat sonra ummadığım kadar eğlendim.”

•”Gün içerisinde yaptığımız birçok hareketin, eylemin farkına bu çalışmayla vardım. Üstesinden gelebilme mutluluğu yaşadım.”

•”Atölye boyunca en çok başkalarının yazdıkları üzerinden oyun ve öykü kurgulamak etkileyici geldi. Hayatta çok sıradan görünen şeylerde ne kadar üretkenlik potansiyeli olduğunu bir kez daha gördüm.”

Başvuru, ücret ve kayıt bilgileri için:
abdusunceatolyesi@yahoo.com
0553 913 17 16

HANDAN BELİVERMİŞ hakkında:
Sosyolog Dr. Öğretim Üyesi Handan BELİVERMİŞ, 1981 yılında İstanbul’da doğmuş, 2003 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirmiştir. Aynı bölümde 2006 yılında yüksek lisans, 2014 yılında doktora eğitimini tamamlamıştır. Ayrıca 2007-2008 Yılları arasında Sakarya Üniversitesi’nde Felsefe Grubu Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nı bitirmiştir. Meslek hayatına, çeşitli eğitim kurumlarında rehber öğretmenlik yaparak başlamış olan Belivermiş, İstanbul Aydın Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programı’nda Program Başkanı, İstanbul Esenyurt Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde Bölüm Başkanı ve Biruni Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Sosyoloji alanında “kimlik”, Eğitim Bilimleri alanında ‘drama’ konusunda çalışmalar yapmış olan Belivermiş, Sosyoloji, Psikoloji ve Çocuk Gelişimi alanlarında dersler vermiştir. Belivermiş halen İstanbul Esenyurt Üniversite Sosyoloji Bölümü’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Detaylar

Başlangıç:
9 Eylül 2019 @ 18:30
Bitiş:
30 Eylül 2019 @ 20:30
Etkinlik etiketleri:
, , ,
Website:
https://www.facebook.com/events/387818001935413/

Organizatör

A&B Düşünce Atölyesi