Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Travmayı Kadınca Yeniden Yazmak Yazı Atölyesi (3. Grup)

5 Nisan 2019 @ 18:30 - 10 Mayıs 2019 @ 21:00

Travma; kayıp, afet, şiddet, yoksulluk, cinsel istismar gibi birçok zor olguyu içinde barındıran bir kavram. Yapılan çalışmalar travmadan etkilenen bireylerin bu zor süreçle başa çıkmada başarısız olduğu durumlarda; yaşamına devam etmekte güçlük yaşadığını, uyum güçlüğü çektiğini, kimi zaman öfkeli hırçın, kimi zaman edilgen ve sessiz, ama çoğunlukla tedirgin bir kişi hale geldiğini gösteriyor. Bu süreç aylar, yıllar boyunca, bazen bir yaşam boyu sürebiliyor. Kimi zaman, travmanın etkisiyle yaşanamamış çocukluk ve yetişkinlik, dünyaya ve insanlara güven kaybı gibi etkileriyle travma; Judith Herman’ın deyimiyle “sessizliğin güçsüzlük acısı” olarak kişinin yaşamına damgasını vuruyor.

Başta bireysel ve sosyal ilişki ağları, destek, dayanışma, ve psikiyatri uygulamalarının yanında, sanat ve çeşitli sanatsal yaklaşımlar, “travmaya uğramış sessiz bireyin” duygularını fark etmesi, bunları paylaşması, giderek konuşan ve travmasını dile döken bir özne haline gelmesi ve travmanın işlenip anlamlandırılmasının bir sonucu olarak bireyin normal yaşamına dönmesi açısından son derece önemli araçlar olarak gösteriliyor.

“Travmayı Kadınca Yeniden Yazmak” atölye çalışmasında, bireysel ya da toplumsal örselenmişliklerimiz göz önüne alınarak, neredeyse gündelik bir olgu haline gelen travmayı öncelikle ruhsal bir kavram olarak tanıyacağız. “Travma nedir, etkileri neler, hangi mekanizmalar işliyor, nasıl tedavi ediliyor?” gibi konular üzerinde duracağız. Travmanın bireyde yarattığı, kimi zaman öfke, yalıtılmışlık, suskunluk ya da utanç gibi duygularla kendini gösteren ve uzun yıllar süren etkileri hakkında bilgiler alacağız.

Ataerkil düzen içinde çoğunlukla bastırılması istenen, unutuluşa terk edilen, ancak kimi zaman tıpkı bir şimşek çakması gibi kendini anımsatan ve kişinin dünyayla ilişkilerini bozan; hapsolmuş kötü yaşantılarını yazı diline dönüştüren kadın yazarların edebi eserlerini ele alacağız. Bunun için travmanın dile dökülmesini iyileşme sürecinde kullanan ve bireysel örselenmişliklerini yazı diline aktaran kadın yazarlardan söz edeceğiz.

Atölyede Mary Shelley, Tezer Özlü, Slyvia Plath, Feride Çiçekoğlu, Sevim Burak, Claire Keegan, Sevgi Özdamar, Leyla Erbil, Sevgi Soysal, Svetlana Aleksiyeviç gibi birçok kadın yazarın eserlerindeki travmatik yaşantı öğelerini konuşacak; travmanın hikâye edilmesinin unsurlarını tartışacağız.

Altı hafta sürecek olan çalışmada kurgusal ya da gerçek, kadın olarak kendi başımıza gelen ya da başkasının yaşadığı, tanık olduğumuz örselenmişlikleri yazıya dökme çalışmaları yapacağız. Travmayı konuşmanın, aktarmanın yarattığı sağaltımı yazı dili ile anlatmaya ve edebiyat aracılığıyla hep birlikte deneyimlemeye çalışacağız.

Altı hafta içerisinde misafir edeceğimiz ve travma, sanatla terapi, edebiyat alanlarında uzman konukların eşlik edeceği çalışmalarla; geçmişi onaran, şimdiyi değerli kılan ve geleceği güzelleştiren özgün bir atölye çalışmasını hayata geçirmeye çalışacağız.

ATÖLYE YÜRÜTÜCÜ VE EĞİTİCİLERİ:

AYLA TÜRKSOY: Gazeteci, Yazar
Kadınca yazmak” üzerine sunumu ile birlikte yazın türleri üzerine bir çerçeve çizecek
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi gazetecilik bölümünden mezun oldu. Sabah gazetesinde istihbarat-adliye muhabiri, Hürriyet- Doğan Burda Dergi grubunda Sağlık Editörü, HTV isimli sağlık televizyonunda yapımcı –sunucu olarak çalıştı. Aydan Üstkanat ile birlikte yazdığı “Artmazsa Yetmez” adlı kitabı 2013’te yayınlandı. Yurt gazetesi kitap ekinde kadın ve çocuk konulu kitaplar hakkında tanıtım yazıları yazdı. 2015’te “En İyi Kocaya Mezarlıkta Rastlanır – 12 Ayrılık Öyküsü” isimli öykü kitabı yayımlandı. Sağlık alanında çeşitli kitapların editörlüğünü yaptı. Bianet’te başta sağlık, edebiyat, kadın ve çocuk hakları alanlarında olmak üzere dönem dönem haber ve makaleler yazıyor. Anadolu Üniversitesi’nde Felsefe Bölümü lisans öğrenciliğine devam ediyor.

BURHANETTİN KAYA: Doç. Dr, Psikiyatr, Psikoterapist.
“Travma Penceresinden Psikiyatri, Sanat ve Yaratıcılık” sunumuyla atölyede olacak.
*İstanbul Tıp Fakültesi mezunu. 1996 yılında uzman, 2006 yılında doçent oldu. Cumhuriyet, Kocaeli, İnönü ve Gazi üniversitelerinde çalıştı. Başlıca çalışma alanları “Ruhsal Travma ve Terapisi”, “Bilişsel Davranışçı Tedaviler ve EMDR”, “Anksiyete Bozuklukları”, “Cinsel İşlev Bozuklukları”,”Sosyal Psikiyatri” bulunuyor. “Coğrafyam Sığar mı Atlaslara” isimli yayımlanmış bir şiir kitabı var. Çeşitli dergilerde şiirleri yayımlandı. İstanbul’da Çağdaş Oyuncular ve Ekim Sahnesi, Sivas’ta Anadolu Sanat ortamı adlı tiyatro topluluklarında amatör tiyatro çalışmaları yaptı.

H. EBRU KAYMAZ: Psikiyatri Uzmanı
“Bir Kaç Kısa Vaka ile Kadın ve Travma” sunumuyla atölyede olacak.
*1996 Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Marmara Üniversitesi’ nde 2 yıl Kalp ve Damar Cerrahisi asistanlığı sonrasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştıma Hastanesi’ nde Psikiyatri Uzmanlığı eğitimini tamamladı. Oltu Devlet Hastanesi, Tuzla Devlet Hastanesi’ nde çalıştıktan sonra devlet memurluğu görevinden ayrıldı. Halen İBB Ataşehir Psikoterapi Merkezi’ nde görev yapmakta. Evli, 18 yaşında bir kızı var. TTB ve TPD üyesi. Özel ilgi alanları: Dinamik Psikiyatri, Kişilik Bozuklukları, Ruhsal Travma, Kadın Ruh Sağlığı.

ASLI KOTAMAN: Doç. Dr, Akademisyen, Yazar
“Acı Çekme Sanatı: Dostoyevski’nin karakterleri, Pavese’nin günlükleri, Tezer Özlü’nün mektupları Picasso’nun “Ağlayan Kadın”ı ile buluşursa” sunumu ile bizlerle olacak.
*Doçentliğini sinema alanından aldı. Bilgiye ulaşmanın kolay, bağlam kurmanın zor olduğunu söyleyerek, kavramları merkeze aldığı sinema, resim, edebiyat ve felsefeden örneklerle eğitim ve konuşmalar yapıyor. Bu eğitim ve konuşmalarını “filimlebilim”, “sanatlahayat” ve “zihinselkoleksiyonlar” başlıklarında toplayan Kotaman, bunun dışında #geziciatölyeler yapıyor. “Zihin Koleksiyoncusu: Dönüşümün Kitabı” isimli bir kitabı bulunan Kotaman, her Pazar T24’te yazıyor.

GÖZDE PELİVAN: Akademisyen
“Doğum, ölüm, kürtaj, yaratı: Mary Shelley’nin Frankenstein’ı bize ne söylüyor?” sunumuyla bizlerle olacak.
*Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde tamamladı. University College Dublin, İngiliz-İrlanda Edebiyatı ve Draması Bölümü’nden yüksek lisans derecesini aldı. Tezinde, Seamus Deane ve Claire Keegan’ın eserlerine bakarak “Edebiyatta türler arasılık” konusunu inceledi. 2014’ten bu yana Amsterdam Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü’nde kent mekanı, toplumsal değişim ve kent hareketleri üzerine doktora çalışmasını sürdürüyor. Marmara Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı, Esenyurt Üniversitei’nde Sosyoloji dersleri veriyor.

ÇAĞNAM ERKMEN: Yazar
“Bir Romancı Gözüyle Travma ve Yaratıcılık” sunumuyla bizlerle olacak.
*İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi ve İTÜ’de okudu. İlk kitabı “Aniden ve Hepsi Birden” 2009’da; ikinci kitabı “YOK” 2014’te; üçüncü kitabı “ÖL” 2016’da ve “Yıldızfer” isimli son romanı 2019’da yayımlandı.

*Atölyede ayrıca Psikolog TUBA GÜZEL, gerçekleştireceği gevşeme egzersizleri ile son oturumda bizlerle olacak.

Tarihler: 5-12-19-26 Nisan, 3-10 Mayıs (6 Hafta)
18.30-21.00 saatleri arasında
Adres: Osmanağa Mah. Reşit Efendi Sk.
No:42 K:2 D:6 Kadıköy-İst.
Bilgi ve Rezv: abdusunceatolyesi@yahoo.com
Tel: 0553 9131716

Organizatör

A&B Düşünce Atölyesi

Mekan

Osmanağa Mahallesi Reşit Efendi Sk. No: 42 D:6 Kadıköy – İstanbul
İstanbul, + Google Haritalar