Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

TRAVMAYI KADINCA YENİDEN YAZMAK

5 Ocak 2019 @ 13:00 - 23 Şubat 2019 @ 16:00

Travma; kayıp, afet, şiddet, yoksulluk, cinsel istismar gibi birçok zor olguyu içinde barındıran bir kavram. Yapılan çalışmalar travmadan etkilenen bireylerin bu zor süreçle başa çıkmada başarısız olduğu durumlarda; yaşamına devam etmekte güçlük yaşadığını, uyum güçlüğü çektiğini, kimi zaman öfkeli hırçın, kimi zaman edilgen ve sessiz, ama çoğunlukla tedirgin bir kişi hale geldiğini gösteriyor. Bu süreç aylar, yıllar boyunca, bazen bir yaşam boyu sürebiliyor. Kimi zaman, travmanın etkisiyle yaşanamamış çocukluk ve yetişkinlik, dünyaya ve insanlara güven kaybı gibi etkileriyle travma; Judith Herman’ın deyimiyle “sessizliğin güçsüzlük acısı” olarak kişinin yaşamına damgasını vuruyor.

Başta bireysel ve sosyal ilişki ağları, destek, dayanışma, ve psikiyatri uygulamalarının yanında, sanat ve çeşitli sanatsal yaklaşımlar, “travmaya uğramış sessiz bireyin” duygularını fark etmesi, bunları paylaşması, giderek konuşan ve travmasını dile döken bir özne haline gelmesi ve travmanın işlenip anlamlandırılmasının bir sonucu olarak bireyin normal yaşamına dönmesi açısından son derece önemli araçlar olarak gösteriliyor.

“Travmayı Kadınca Yeniden Yazmak” atölye çalışmasında, bireysel ya da toplumsal örselenmişliklerimiz göz önüne alınarak, neredeyse gündelik bir olgu haline gelen travmayı öncelikle ruhsal bir kavram olarak tanıyacağız. “Travma nedir, etkileri neler, hangi mekanizmalar işliyor, nasıl tedavi ediliyor?” gibi konular üzerinde duracağız. Travmanın bireyde yarattığı, kimi zaman öfke, yalıtılmışlık, suskunluk ya da utanç gibi duygularla kendini gösteren ve uzun yıllar süren etkileri hakkında bilgiler alacağız.

Ataerkil düzen içinde çoğunlukla bastırılması istenen, unutuluşa terk edilen, ancak kimi zaman tıpkı bir şimşek çakması gibi kendini anımsatan ve kişinin dünyayla ilişkilerini bozan; hapsolmuş kötü yaşantılarını yazı diline dönüştüren kadın yazarların edebi eserlerini ele alacağız. Bunun için travmanın dile dökülmesini iyileşme sürecinde kullanan ve bireysel örselenmişliklerini yazı diline aktaran kadın yazarlardan söz edeceğiz.

Atölyede Mary Shelley, Tezer Özlü, Slyvia Plath, Feride Çiçekoğlu, Sevim Burak, Claire Keegan, Sevgi Özdamar, Leyla Erbil, Sevgi Soysal, Svetlana Aleksiyeviç gibi birçok kadın yazarın eserlerindeki travmatik yaşantı öğelerini konuşacak; travmanın hikâye edilmesinin unsurlarını tartışacağız.

Sekiz hafta sürecek olan çalışmada kurgusal ya da gerçek, kadın olarak kendi başımıza gelen ya da başkasının yaşadığı, tanık olduğumuz örselenmişlikleri yazıya dökme çalışmaları yapacağız.
Travmayı konuşmanın, aktarmanın yarattığı sağaltımı yazı dili ile anlatmaya ve edebiyat aracılığıyla hep birlikte deneyimlemeye çalışacağız.

Sekiz hafta içerisinde misafir edeceğimiz ve travma, sanatla terapi, edebiyat alanlarında uzman konukların eşlik edeceği çalışmalarla; geçmişi onaran, şimdiyi değerli kılan ve geleceği güzelleştiren özgün bir atölye çalışmasını hayata geçirmeye çalışacağız.

Yürütücü:

Ayla Türksoy: Gazeteci, Editör. “En İyi Kocaya Mezarlıkta Rastlanır -12 Ayrılık Öyküsü”, “Artmazsa Yetmez” isimli kitapları var. Sağlık alanında çeşitli kitapların editörlüğünü yaptı. Çeşitli haber portallarında haberleri yayınlandı. HTV isimli sağlık TV kanalında Uzmanına Soralım isimli programın yapımcı ve sunuculuğunu yaptı. Bianet’te dönem dönem sağlık alanında haber ve makale yazıyor.

Eğiticiler:

* Münevver Hacıoğlu Yıldırım: Doç. Dr, Psikiyatr, Psikoterapist. CETAD (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği) Travma Bilimsel Çalışma Birimi ve Bakırköy Travma Terapileri Grubu Koordinatörü, TTB Kadın Sağlığı Üyesi, İstanbul Tabip Odası Kadın Komisyonu Dönem Yürütücüsü, Bakırköy BRSHH Psikoterapi Merkezi Eğiticisi/süpervizör.

* Nevin Eracar: Psikolog, Psikodrama Eğitmeni. Yrd. Doç. Dr,
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Aura Psikoterapi Sanatla Tedavi ve Eğitim Merkezi kurucusu.
1994 yılında otistiklerin topluma dahil olabilmeleri amaçlı projeleri hayata geçirdiği otistikler kulübünü, 1996 da Otistikler Derneği’ni kurdu. “Sözden Öte: Sanatta Terapi ve Yaratıcılık”; “Normaller İçin Kitap: Otizm, Biraz Yer Açar mısınız?” kitapları bulunuyor.

* Burhanettin Kaya: Doç. Dr, Psikiyatr, Psikoterapist.
Başlıca çalışma alanları “Ruhsal Travma ve Terapisi”, “Bilişsel Davranışçı Tedaviler ve EMDR”, “Anksiyete Bozuklukları”, “Cinsel İşlev Bozuklukları”,”Sosyal Psikiyatri” bulunuyor. “Coğrafyam Sığar mı Atlaslara” isimli yayımlanmış bir şiir kitabı var. Çeşitli dergilerde şiirleri yayımlandı.İstanbul’da Çağdaş Oyuncular ve Ekim Sahnesi, Sivas’ta Anadolu Sanat ortamı adlı tiyatro topluluklarında amatör tiyatro çalışmaları yaptı.

* Gözde Pelivan Cemgil: Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde tamamladı. University College Dublin, İngiliz-İrlanda Edebiyatı ve Draması Bölümü’nden yüksek lisans derecesini aldı. Tezinde, Seamus Deane ve Claire Keegan’ın eserlerine bakarak “edebiyatta türler arasılık” konusunu inceledi. 2014’ten bu yana Amsterdam Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü’nde kent mekanı, toplumsal değişim ve kent hareketleri üzerine doktora çalışmasını sürdürüyor.Marmara Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı dersleri veriyor.Yazıları: Bowles Beats Tangier. 2008. “Sky, Desert, and Infinity: Time, Space, and Self in The Sheltering Sky” [Gökyüzü, Çöl ve Sonsuzluk:Esirgeyen Gökyüzü’nde Zaman, Mekan ve Benlik] (der.) Allen Hibbard ve Barry Tharaud. Tanca: Uluslararası Performans Çalışmaları Merkezi. New Questions on Literary Criticism. 2012. “Locating Reading in the Dark and Foster in a Topography of Genres” [Karanlıkta Okumak ve Evlatlık’ın Tür Topoğrafyasında Yerini Bulmak] (der.) Efe Duyan. İstanbul: Dakam Publishing.

* Şenay Kumuz: Gazeteci, Yönetmen.
Gazeteci ve sinemacı. Hayat TV, Ekmek ve Gül emekçisi. Çekimlerini Almanya ve Türkiye’de tamamladığı, 2016 yılında gösterime sunduğu “Gurbette Bir Allı Turna: Sümeyra Çakır” belgeseli ile atölyemize katılacak.

Kimler başvurabilir:
Ruh sağlığı ve yazma çalışmalarına ilgi duyan tüm kadınlar.
(Kontenjan 15 kişi ile sınırlıdır. Kesin kayıtlar başvuru sırasına göre yapılacaktır)

Tarih / Saat:
5 Ocak – 23 Şubat 2019 (Her Cumartesi)
13.00 – 16.00 saatleri arasında
Yer: Osmanağa Mah. Reşit Efendi Sk. No:42 D:6 Kadıköy İstanbul
Ücret: 472TL (KDV DAHİL)
*Katılım ücretinin yatırılacağı Hesap:
Ayla Türksoy, Yapı ve Kredi Bankası, İncirli Şubesi
TR09 0006 7010 0000 0054 2536 85
*Kayıt ücretinin yatırıldığına ilişkin banka dekontu abdusunceatolyesi@yahoo.com adresine gönderildikten sonra kayıt kesinleşecektir. Dekontun gönderileceği e-mail’e aşağıdaki bilgilerin de gönderilmesi rica olunur.

KATILIMCI BİLGİLERİ
İsim:
TC No:
Okul/ Meslek Bilgileri:
Kurum:
Telefon:
E-Posta:

Tel: 0553 913 17 16 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Detaylar

Başlangıç:
5 Ocak 2019 @ 13:00
Bitiş:
23 Şubat 2019 @ 16:00
Etkinlik Kategori:
Etkinlik etiketleri:
, , , , , ,
Website:
https://www.facebook.com/events/2247713912114509/

Organizatör

A&B Düşünce Atölyesi

Mekan

Osmanağa Mahallesi Reşit Efendi Sk. No: 42 D:6 Kadıköy – İstanbul
İstanbul, + Google Haritalar