Senem Timuroğlu, 7 Haziran 1976’da Ankara’da doğdu.
Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Mimar Sinan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Paris’te Doğu Dilleri ve Kültürleri Enstitüsü’nde “Şahsi Mitini Arayan Adam: Ahmet Hamdi Tanpınar”; Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı bölümünde “Esat Karakurt’un Romanlarında Erkek Kahramanlar” başlıklı teziyle iki yüksek lisans derecesi aldı.

Paris Sorbonne IV’te “19. yüzyıl Osmanlı ve Fransız Kadın Edebiyatına Transnasyonal Bakışlar” adlı doktora tezini tamamladı.

“Tarihte Kadın Yazarlar: Avrupa Edebiyat Kültürünün Yeni Yorumlarına Doğru” başlıklı COST Projesi’nde danışman olarak görev aldı.

“19. ve 20.yüzyıl Kadın Edebiyatına Transnasyonal Bakışlar Çalıştayı”nı, “Osmanlı’dan Günümüze Kadınların Edebiyatı Sempozyumu”nu düzenledi.

Birçok ülkeden yazarın katılımıyla farklı üniversitelerden üç editörün hazırladığı Women Telling Nations adlı kitaba “Women’s Nations from Ottoman to the New Republic in Fatma Aliye and Halide Edip Adıvar’s Writing” başlıklı bir bölüm ile katkıda bulunmuştur.

2009 yılından beri Özyeğin Üniversitesi’nde Türk Edebiyatı derslerinin yanı sıra toplumsal cinsiyet ve edebiyat üzerine seçmeli dersler vermektedir. Kitaplık, Varlık, Lacivert Öykü ve Şiir Dergisi, Roman Kahramanları dergilerinde yazıları yayımlanmaktadır.

Araştırma alanları arasında toplumsal cinsiyet, kadın edebiyatı tarihi, karşılaştırmalı feminist edebiyat, dişil yazı teorileri bulunmaktadır. Mert Deniz’in annesidir.