Kasım 29 @ 09:00 – Kasım 30 @ 18:00

KOLAYLAŞTIRICI: Dr. Onur YILMAZ / Psikiyatrist-Psikoterapist
Varoluşçu Analiz ve Logoterapi, 20. yüzyılda psikiyatrist ve filozof Viktor E. Frankl tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. Ruh sağlığı profesyonelleri olarak bu alanla ilişkimiz psikoterapiyle sınırlı gibi görünse de, bu aslında ruhsallık ile hayatı, sağlıklı ile sağlıksızı birbirinden hayali sınırlarla ayırıyormuş gibi yapmaktan öte bir anlam taşımıyor. Varoluşçu Analiz ve Logoterapi, bir psikoterapi sistemi olmasının yanında, analiz yapma yolu ile bir keşfe, felsefe aracılığı ile meraka, üçünün ortak etkisi ile de cesarete ve ‘’gerçek olmaya’’ dair bir davet sunar.
Varoluşçu Analiz ve Logoterapinin odakları deyince, en özet haliyle şunları vurgulayabiliriz:
 Freud’a göre insanın odağı “haz”, Adler’e göre “güç” iken, Frankl’a göre ise insanın odağında “anlam” arayışı vardır.
 İnsan, atanmış ve/veya önerilmiş olanların dışında kendine ait bir değer sistemini oluşturmaya davet edilmelidir.
 İnsan özgürlüğü, varoluşsal boşluk (vakum) ile zıt kutuplarda durur. Bununla birlikte, özgürlük ifadesinden genel olarak anlaşılanın aksine, özgür olmak ancak sorumluluk alabilme ile mümkündür.
 Her bireyin varoluşu, hem sınırlar hem de bu sınırların getirdiği gerginlikler karşısındaki tutumları ile her an hem oluşur hem de yenilenir. Hayat her zaman bizi sorgular, varoluşçuluk da projektörünü, bu sorgulamada yapacağımız seçimlere ve alacağımız rollere çevirir.

ETKİNLİK DETAYLARI İÇİN TIKLAYIN